Předurčen ke konfliktu

Irácké hranice byly vytvořeny po první světové válce západními mocnostmi, které zvítězily v první světové válce, a to hlavně tak, aby odpovídaly zájmům Velké Británie (ropa začala hrát výraznou roli na začátku 20. století, kdy parní stroje postupně ustupovaly ropným palivům). Irák tak byl sestaven jako slepenec tří velkých komunit:

- šíitských Arabů,  

- sunnitských Arabů

- převážně sunnitských Kurdů.

Mezi těmito komunitami existovaly různé druhy napětí, o kterých Britové dobře věděli. Oblíbenou (nejen) britskou koloniální strategií bylo vyvolávat a udržovat konflikty na kolonizovaných územích, které oslabovaly místní populaci vnitřními spory. Tím pádem dávaly kolonizátorovi možnost uplatňovat různá tvrdá opatření, a více tak posilovat jeho vlastní pozici ("rozděl a panuj", respektive lidové "když se dva perou...").

Britové navíc v Iráku protežovali nejmenší komunitu ze všech tří zmíněných – sunnitské Araby – takže odpor šíitů a Kurdů vůči nim se ještě znásobil. Irák získal formálně samostatnost v roce 1932, ale Britové si ještě dlouhou dobu udrželi v zemi silný vliv. Není náhoda, že ještě dlouho po odchodu Britů z Iráku, prakticky až do pádu Saddáma Husajna, byla irácká politická elita převážně sunnitská. Sunnité tak svržením jeho režimu přišli o nejvíce výhod, celkem logicky pak nejvíce kritizovali poměry v zemi a není také náhoda, že radikálně islamistický ISIS je sunnitský a má oporu v sunnitských oblastech Iráku.

Kdo to je ISIS?

ISIS je zkrátkou pro Islámský stát v Iráku a Sýrii. Někdy je také nazýván ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě). Jedná se o ultraradikální džihádistickou sunnitskou organizaci, která usiluje o vytvoření sunnitského teokratického státu na území Iráku a Sýrie. Vychází z ideologie al-Káidy, ale ve svém radikalismu ji často ještě překonává (a dostává se dokonce do konfliktů s "mateřskou" afghánsko-pákistánskou al-Káidou). ISIS se zaktivizoval během konfliktu v Iráku po roce 2003 a po roce 2010 zapustil pevné kořeny i ve válkou rozvrácené Sýrii. Po městu Fallúdža, které okupuje už ISIS od počátku tohoto roku, obsadil bez většího úsilí velká důležitá irácká města Mosul a Tikrít (a mezitím také přerušil důležitý ropovod směřující z Iráku do Turecka). V Sýrii je centrem ISIS město Rakka. Součásným vůdcem ISIS je Abú Bakr al-Baghdádí a jednou z nejznámějších osob je – už zlikvidovaný – profesionální terorista Abú Músab al-Zarkáwí.  

Aktuální mapa operační působnosti ISIS

ISIS operuje hlavně v sunnitských oblastech Iráku (žlutá barva), ale v současnosti má už i přesah do míst, kde žije i výrazná šíitská a kurdská populace. Červeně jsou označena velká města, která se už dostala pod kontrolu ISIS. 

Sunnitský trojúhelník

Sunnitský trojúhelník vyznačuje oblast Iráku nejvíce osídlenou sunnity. Všimněte si, že zahrnuje oblast od největšího města Bagdád na východ a na severovýchod. Kromě Bagdádu zahrnuje i města jako Fallúdža, Ramádí, Samarrá a Tikrít, z nichž řada už byla dobyta ISIS.   

 

Důležité irácké kmeny

Irácká společnost není sice už tak tribální jako v některých jiných arabských zemích (např. na Arabském poloostrově). Kmenová politika, spojenectví a nepřátelství však hrají i v Iráku důležitou roli, hlavně ve venkovských oblastech.

Některé další mapy najdete zde.